Izvori energije

BIOPLIN

Umjesto da proizvodi otpad koji stvara emisije, organski otpad—koji se naziva i biomasa—može se koristiti kao vrijedan izvor energije kada se pretvori u bioplin.

Ovih dana svi govore o održivoj energiji, ali djela govore više od riječi. Koristeći bioplin iz fermentacije organskog otpada, Jenbacher bioplinski motori mogu stvoriti toplinu i snagu kao pouzdan izvor energije za pokretanje vašeg poslovanja danas, sutra i u budućnosti.

Vaš izazov

S postupnim ukidanjem ugljena i nuklearne energije, centralizirani proizvođači električne energije često zamjenjuju veće elektrane s nizom manjih, decentraliziranih vjetroelektrana i fotonaponskih elektrana koje daju energiju i toplinu tamo gdje je to potrebno. No postoji i loša strana: fluktuacije u proizvodnji električne energije zbog nestabilnosti obnovljivih izvora energije. Kako bi se izbjegli nestanci električne energije, električna energija koja nedostaje mora se brzo proizvesti iz drugih dostupnih izvora. Tu na scenu stupa još jedan obnovljivi izvor energije, bioplin - kao nadopuna ovim nestabilnim izvorima energije koji ovise o vremenskim prilikama.

Trendovi u industriji

Umjesto da proizvodi otpad koji stvara emisije, organski otpad—koji se naziva i biomasa—može se koristiti kao vrijedan izvor energije kada se pretvori u bioplin. A korištenje bioplina za gorivo motora kao zamjena za fosilna goriva je u porastu na tržištu energije. To je zato što ovaj obnovljivi izvor energije nadopunjuje druge obnovljive izvore energije kao što su vjetar i sunce – s jednom velikom razlikom. Ne ovisi o vremenu!

Naš pristup

Jenbacher nudi fleksibilna, inovativna i dokazana rješenja za bioplin kombinirane topline i energije (CHP) koja pretvaraju bioplin proizveden iz biomase u energiju i toplinu. S bogatim iskustvom u primjeni bioplina, Jenbacher je također globalni tehnološki lider kada je riječ o rješenjima za proizvodnju energije temeljenu na motorima i povratu otpadne topline, uključujući kogeneraciju na bioplin.

Jenbacherovo rješenje

Jenbacher bioplinske generatore naširoko koriste poljoprivrednici i industrijski korisnici diljem svijeta. Postrojenja za kogeneraciju bioplina na licu mjesta mogu koristiti tvrtke za opskrbu vlastitih potreba za električnom i toplinskom energijom ili bioplinski generatori mogu transformirati bioplin u električnu energiju za buduće odvođenje u mrežu.

Kogeneratori na bioplin mogu se instalirati unutar zgrada ili se također mogu isporučiti kao spremni za korištenje bioplinski pogonski spremnici koji se mogu koristiti u različitim primjenama, na primjer, kao dio elektrane na biomasu.

Proces proizvodnje bioplina podijeljen je u tri koraka: priprema bio-inputa, fermentacija i naknadna obrada zaostalog materijala. Na početku se organski materijal skuplja u primarnoj jami, sterilizira kako bi se uklonile štetne klice u slučaju otpada od hrane i premješta u digestor. Bioplin proizveden u digestoru skuplja se u spremnik za skladištenje plina kako bi se osigurala kontinuirana opskrba plinom, neovisno o fluktuacijama u proizvodnji plina. Konačno, da bi se bioplin pretvorio u električnu energiju, on se dovodi u motor na bioplin.

Nakon što se gorivo unese u kogeneracijsko postrojenje na bioplin, ono pokreće motor. Ovaj motor pokreće generator koji bioplin pretvara u električnu energiju. Toplina proizvedena tijekom ovog procesa, koja bi inače bila izgubljena, hvata se i koristi za grijanje. Ovo dvostruko korištenje energije čini kogeneracijsko postrojenje na bioplin visoko učinkovitim, omogućujući mu postizanje ukupne razine učinkovitosti do 90%. S Jenbacher bioplinskim CHP generatorima, proces nije samo učinkovit nego i održiv.

Prednosti bioplinskih motora

Ulaganje u INNIO Jenbacher bioplinska kogeneracijska postrojenja omogućuju vam da ostvarite impresivne ekonomske i ekološke prednosti pri korištenju bioplina za proizvodnju električne energije:

• Visoko učinkovit za kombiniranu proizvodnju električne energije i topline na licu mjesta s bioplinom (bioplin CHP).

• Gotova rješenja za bioplinske elektrane u spremnicima.

• Zelena aplikacija za pretvaranje otpada u energiju/otpad u napajanje smanjuje ugljični otisak vašeg poslovanja.

• Alternativno zbrinjavanje balege, gnojiva i biootpada, uz istovremeno iskorištavanje energije—vrijedna zamjena za konvencionalna goriva.

Dokazani koncept

Jenbacher je isporučio više od 6000 bioplinskih motora koji mogu generirati ukupnu električnu snagu zelene energije od približno 5,5 GW. Naša isporučena flota s pogonom na bioplin ima potencijal godišnje proizvodnje od 44 TWh električne energije. Ova količina energije može isporučiti prosječnu godišnju električnu energiju za oko 11,7 milijuna domova u EU.

 

PLIN IZ RUDNIKA UGLJENA

Plin iz rudnika ugljena nastaje tijekom geokemijske pretvorbe organskih tvari u ugljen. Prisutan je u pukotinama, rasjedima i porama slojeva ugljena i kao adsorbirani plin na unutarnjoj površini ugljena i susjedne stijene.

Međutim, potencijalna opasnost od emisija plina iz rudnika ugljena (CMG) i metana može se znatno smanjiti ako se pravilno iskoriste za proizvodnju električne energije i topline. Od ranih 1990-ih, linija proizvoda Jenbacher plinskih motora, s instaliranim kapacitetom od više od 400 MW koji rade na plin iz rudnika ugljena diljem svijeta, nudi rješenja za ovu posebnu primjenu.

Kako radi

Danas većina velikih podzemnih rudnika kamenog ugljena potencijalno sadrži metan iz rudnika ugljena i metan iz napuštenih rudnika i može se učinkovito koristiti za proizvodnju električne energije i topline s plinskim motorima.

Međutim, nagle promjene u sastavu CMG-a postavljaju veće zahtjeve za motor. INNIO nudi poseban sustav miješanja plinova i kontrole motora koji omogućuje učinkovito korištenje ovog plina uz minimalnu koncentraciju CH4 od samo 25%.

Osim toga, Jenbacher plinski motori dizajnirani su za rad pri punom opterećenju, unatoč niskom tlaku plina, visokoj vlažnosti, opterećenju prašinom i nadmorskoj visini.

Proizvedena energija može se koristiti u rudniku ugljena za zadovoljenje potreba za električnom energijom ili se može unijeti u javnu električnu mrežu. Toplinska energija se može koristiti za grijanje na licu mjesta ili se može unijeti u sustav daljinskog grijanja.

Prednosti zelenog rudarenja

• Povećana sigurnost radnika zbog ugradnje ili obnove sustava za usis plina

• Ublažavanje stakleničkih plinova (metan) i moguća monetizacija ugljika

• Prihodi od proizvodnje električne energije i topline, kada se stavljaju u javnu mrežu

• Glatki rad unatoč fluktuacijama u tlaku plina i sadržaju metana

• Ukupna učinkovitost do 90%, u kombinaciji topline i električne energije, i do 43,5% samo u proizvodnji električne energije

• Opterećenje od nula do 100 posto u 10 minuta

• Kompaktne, modularne jedinice s malom površinom i dinamičkom težinom

• Osnovni dizajn i podrška za kondicioniranje plina ako je potrebno

• Nizak prinos NOx iz suhih komora za izgaranje s niskim emisijama (DLE).

 

PLIN S NAFTNIH POLJA

Dugo su vremena proizvođači nafte jednostavno spaljivali prateći naftni plin (tzv. "plamljeni plin"), koji se smatrao neželjenim naftnim nusproduktom. Ali s povećanom potražnjom za energijom koja koincidira s eskalacijom ekološke svijesti — spaljivanje se sada često izbjegava, a ponekad čak i zabranjuje.

Potpomognuti više od stoljeća inovacija i iskustva u izradi motora, INNIO Jenbacher plinski motori idealni su za pružanje pouzdanih i učinkovitih performansi za razne mobilne i stacionarne primjene – bilo da rade na naftni plin izvučen ravno iz zemlje, dopremljen kamionom tekući prirodni plin (LNG) ili stlačeni prirodni plin (CNG).

Kako funkcionira?

Plin iz polja koji se otkrije kao rezultat vađenja nafte često se nepotrebno spaljuje na baklji ili hvata uz znatne troškove. INNIO-ovi plinski motori fleksibilni prema gorivu nude alternativno rješenje koje plin iz polja pretvara izravno u snagu za aplikacije kao što su bušilice, umjetna dizala, dizalice i radnička naselja.

Tehnologija bogatog sagorijevanja: idealni za korištenje u najneprihvatljivijim okruženjima, INNIO Waukesha EPA certificirani plinski motori koriste tehnologiju bogatog sagorijevanja za preciznu kontrolu omjera zraka i goriva u stehiometrijskim uvjetima.

Niske emisije: Uz pomoć trosmjernog katalizatora, motori s bogatim izgaranjem mogu postići vrlo niske emisije ispušnih plinova (kao što su NOx, CO i THC) u usporedbi s motorima s siromašnim izgaranjem.

Dokazana pouzdanost: Motori s bogatim sagorijevanjem nude iste pouzdane, kontinuirane performanse dokazane u primjenama kompresije plina za različita terenska okruženja, uključujući: primjene vrućeg goriva, sposobnost povećanja opterećenja veće od 50% i produžene servisne intervale.

Performanse na velikim visinama: dok dizelski motori s turbopunjačem obično zahtijevaju smanjenje snage iznad 1500 stopa (457 m), tehnologija bogatog sagorijevanja nudi povećanu fleksibilnost s punom snagom na visinama do 8000 stopa (2438 m).

Fleksibilnost goriva: budući da motori s bogatim izgaranjem rade sa širokom granicom detonacija i zatajenja paljenja, radit će pri većim opterećenjima na raznim gorivima niže kvalitete.

Tehnologija sagorijevanja siromašne tvari: Za aplikacije bušilica koje rade na LNG, INNIO-ovi Jenbacher EPA-certificirani plinski motori nude visokoučinkovitu kontrolu sagorijevanja siromašne tvari koja je posebno prikladna za mobilne aplikacije naftnih polja.

Prednosti proizvodnje električne energije na baklji

• Robustan, izdržljiv rad. Pogodan za pouzdan rad u teškim, udaljenim, mobilnim ili stacionarnim aplikacijama kritičnim za misiju

• “Plug and Play” instalacija. Lako se zamjenjuje s postojećim pokretačkim programima za proizvodnju električne energije dizelske opreme

• Smanjeni operativni troškovi. Rad na plin u polju smanjuje operativne troškove do 80% u usporedbi s radom na dizel ili dvojno gorivo

• Fleksibilnost goriva. Sposobnost rada na širokom rasponu kvalitete plinskog goriva, uključujući plin visokog BTU (do 1654 BTU HHV), HD-5 propan i etan, bez detonacije

• Niže emisije. Upareni s trosmjernim katalizatorom, motori s bogatim sagorijevanjem mogu postići ili nadmašiti najnovije ekološke zahtjeve, proizvodeći čak 95% niže emisije od dizelskih motora

• Performanse na velikim visinama. Zadržava ocjene performansi na mnogo većim nadmorskim visinama (do 8000 stopa) – bez smanjenja snage – u usporedbi s dizelskom tehnologijom

• Izvrsna sposobnost prijelaznog opterećenja. Rich-burn motori podnose velike varijacije opterećenja u samo dva koraka (gotovo jednako dobro kao i dizel motori).

 

PLIN IZ ŽELJEZARIJA

U industriji čelika potrebno vam je mnogo energije — a troškovi energije rastu. Srećom, postoji izvor energije koji je bliži nego što mislite: plinovi koji nastaju kao „besplatni“ nusprodukt tijekom procesa proizvodnje čelika mogu osigurati učinkovitu proizvodnju energije.

Osim ekonomske koristi koju ovi plinovi pružaju, njihova uporaba kao pogonskog goriva smanjuje industrijske emisije CO2 i štedi prirodne izvore energije. Jenbacher nudi posebno modificirane plinske motore koji učinkovito koriste tri različita čelična plina - koksni plin, plin iz visoke peći i konverterski plin - za kombiniranu proizvodnju topline i električne energije, dok upravljaju različitim sastavima plinova.

Prednosti proizvodnje električne energije iz peći

• Alternativno zbrinjavanje izazovnog plina uz istovremeno njegovo korištenje kao izvor energije

• Smanjeni troškovi energije, te veća predvidljivost i stabilnost

• Učinkovita i ekonomična kombinirana opskrba toplinskom i električnom energijom

• Visoka električna učinkovitost u usporedbi s drugom tehnologijom proizvodnje električne energije (npr. parne ili plinske turbine)

• Puna snaga za 10 minuta

• Potreban je znatno nizak tlak plina

• Smanjeni staklenički plinovi

• Dugi razmaci između remonta, zahvaljujući jednostavnoj, kvalitetnoj konstrukciji

 

VODIK

Jenbacher je spreman za doba vodika! Sa svojim potencijalom kao izvor goriva bez CO2 i svojom sposobnošću skladištenja, vodik (H2) je važan dio energetske tranzicije. Jenbacher već ima 50 godina iskustva u pretvaranju alternativnih goriva u energiju—i više od 8500 naših Jenbacher plinskih motora trenutno radi na klimatski neutralne plinove. Neki od tih motora već su pretvoreni u motore na vodik, pokazujući svestranost naše tehnologije.

Dok se suočavate sa strožim propisima o emisijama i guranjem prema CO2 neutralnim energetskim rješenjima, kako ćete doći do zelenije budućnosti? Obnovljiva energija dio je odgovora, naravno, ali tradicionalne tehnologije također mogu postati bez CO2—ako koriste vodik (H2) kao gorivo. Ovdje naša rješenja za elektrane na vodik stupaju na scenu.

Vrlo prikladan za motore za proizvodnju energije, topline i/ili hlađenja, H2 se može integrirati sa solarnom, vjetroelektranskom ili drugom obnovljivom tehnologijom kako bi tvorio okosnicu vaše 100% obnovljive mikromreže. Kada koristite zeleni vodik u motorima, čak možete postići rješenje s nultom emisijom ugljika. To je omogućeno našom sposobnošću da pretvorimo plinske motore u vodikove, osiguravajući nesmetan prijelaz u zeleniju budućnost.

Proizvodi Jenbacher grupe INNIO danas mogu isporučiti elektrane spremne za rad na vodik. S ulaganjem u našu Jenbacher tehnologiju kombinirane topline i energije na vodik (CHP), možete pokrenuti svoje postrojenje na konvencionalni plin iz cjevovoda i fleksibilno početi miješati u H2. Prijelaz na rad bez CO2 može se izvršiti pretvorbom motora kada vodik postane dostupniji.

Godine 2020. prvi svjetski Jenbacher plinski motor pretvoren je da radi na vodik u HanseWerk Natur u Hamburg-Othmarschenu, Njemačka, što je najbolji primjer kako se INNIO plinski motori mogu pretvoriti da koriste vodik kao gorivo. Plinski motor Jenbacher u klasi od 1 megavata opskrbljuje 30 stambenih jedinica u mreži daljinskog grijanja, kao i dječji vrtić, sportsko igralište i rekreacijski centar uključujući kino.

3 načina korištenja vodika s Jenbacher motorima

H2 u plinu iz cjevovoda

Svi novi Jenbacher motori su "Spremni za H2".* Mogu se ponuditi s opcijom rada s do 25% (vol) vodika u plinovodu. Kako vodik postaje dostupniji, sve jedinice "Spremne za H2" i većina trenutačno instaliranih Jenbacher plinovodnih motora na plinsko gorivo mogu se pretvoriti u rad na 100% vodik. Rješenja motora tipa 4 danas su dostupna za rad na 100% H2.

* Općenito, jedinice Jenbacher "Spremne za H2" mogu se u budućnosti pretvoriti da rade na do 100% vodika. Pojedinosti o cijeni i vremenskom okviru za buduću konverziju mogu se razlikovati i potrebno ih je razjasniti pojedinačno.

H2 lokalno pomiješan s konvencionalnim plinom

Do 60% (vol) udjela vodika može se dodati plinskom gorivu iz cjevovoda za upotrebu u posebnim verzijama motora Jenbacher tipa 3, 4 i 6. Motori tipa 4 i CHP sustavi dostupni su danas kao dvostruka rješenja za plinsko gorivo koja mogu raditi na 100% konvencionalni plin, 100% H2 ili mješavine konvencionalnog plina i H2.

100% H2 kao izvor energije

Rješenja motora Jenbacher Type 4 sada su dostupna kao 100% H2 sustavi motora koji rade isključivo na vodik. Ova postrojenja su po dizajnu bez CO2.

Rješenja vodikovih elektrana

Nudimo nadogradnju postojećih postrojenja ili ugradnju novih. Bilo da odlučite pretvoriti svoju trenutnu grupu motora Jenbacher u rad "Spreman za H2", prihvaćajući do 25% (vol) vodika u plinovodu ili se odlučite za jedan od naših motora tipa 4 100% H2, činite pametan investicijski izbor. Kombinacija električne energije vodika s proizvodnjom topline može značajno povećati ukupnu učinkovitost rješenja vodikove elektrane.

Pametno ulaganje u vodikove tehnologije

Neka od najvećih svjetskih gospodarstava — primjerice SAD, Japan, zemlje članice Europske unije, Kina i Kanada — obvezala su se na velika ulaganja u tehnologiju vodika u ovom desetljeću s uvjerenjem da će H2 biti široko dostupan do 2030. Ulažući sada u INNIO Jenbacher tehnologiju “Ready for H2”, bit ćete spremni za gospodarstvo temeljeno na vodiku. S motorima Jenbacher H2 možete brzo prijeći s plina iz cjevovoda na vodik.

Porez na ugljik i potencijal uštede

CHP postrojenje od 1 MW koje radi na oko 4.000 radnih sati godišnje na konvencionalni plin ima trenutačnu godišnju emisiju od oko 2.500 tona CO2. Kada radi sa 100% H2, isto postrojenje na temelju trenutne cijene CO2 od oko 80 €/toni iz EU Sustava trgovanja emisijama (ETS) uštedjelo bi ukupno 160.000 € godišnje.

Prednosti proizvodnje energije vodika

• Oslonite se na provjerenu tehnologiju

Gradite na dokazanoj i etabliranoj tehnologiji motora koja vam omogućuje fleksibilan prijelaz na 100% H2 rad. Naša nadogradnja se može izvršiti tijekom remonta.

• Fleksibilno prijeđite na održivu energiju

Iako je H2 danas rijedak izvor energije, to će se s vremenom promijeniti. S vašim Jenbacher "Ready for H2" postrojenjem, nećete izgubiti zamah. Možete se kretati brzinom kojom dostupnost H2 napreduje i ubirati zeleni potencijal.

• Ispunite buduće ciljeve emisija

Nakon što vaša provjerena Jenbacher elektrana bude radila sa 100% H2, imat ćete energetsko rješenje bez CO2.

• Poboljšati učinkovitost resursa

Uz učinkovitost CHP od čak 95%, oko jedne trećine H2 goriva može se uštedjeti u usporedbi sa samom proizvodnjom električne energije. Pokretanjem naše H2 tehnologije u CHP načinu rada, možete pomoći u pokretanju prijelaza energije dok proizvodite toplinu bez CO2.

• Pomozite osigurati sigurnost opskrbe

Svojom mogućnošću otpreme, motori Jenbacher mogu pomoći u ravnoteži s prekidima obnovljivih izvora energije kao što su vjetar i sunce te pomoći u održavanju otpornosti električne mreže.

 

PLIN S DEPONIJE OTPADA

Odlagališni plin nastaje tijekom razgradnje organskih tvari u krutom komunalnom otpadu (MSW).

Kontrolirano prikupljanje i izgaranje ovog plina neizostavan je korak u modernom radu i rekultivaciji odlagališta. Osim toga, visoka kalorična vrijednost odlagališnog plina čini ga održivim gorivom za plinske motore koji se može učinkovito koristiti za proizvodnju električne energije. S više od 25 godina iskustva u izgaranju odlagališnog plina diljem svijeta, INNIO Jenbacher motori za odlagališni plin pružaju idealno rješenje za korištenje vašeg otpadnog plina kao izvora energije.

Kako radi

Komunalni otpad sadrži oko 150 do 250 kg organskog ugljika po toni. Ove tvari su biološki razgradive i mikroorganizmi ih pretvaraju u deponijski plin. Stabilna, anaerobna metanska fermentacija počinje godinu do dvije nakon odlaganja otpada na odlagalište.

Slijedeći jednostavno pravilo, 1 milijun tona odloženog komunalnog krutog otpada proizvest će odlagališni plin tijekom razdoblja od dvadeset godina—količina dovoljna za pogon plinskog motora snage 1 MW.

• Perforirane cijevi su izbušene u tijelo odlagališta i međusobno povezane sustavom cijevi.

• Pomoću puhala plin se usisava iz odlagališta, komprimira, suši i dovodi u motor odlagališnog plina.

• U većini slučajeva, električna energija proizvedena u elektrani na odlagališni plin dovodi se u javnu mrežu.

• Kako u većini slučajeva nema kupca toplinske energije, toplinska energija se može pretvoriti u daljnju električnu energiju.

Prednosti odlagališnog plina za energetska rješenja

Jenbacher motori za odlagališni plin posebno su dizajnirani za rad pri punom opterećenju uz visoku učinkovitost, unatoč niskoj ogrjevnoj vrijednosti i fluktuacijama kvalitete plina i tlaka. Visokokvalitetni dijelovi motora otporni su na nečistoće koje se obično pojavljuju u ovoj vrsti goriva.

• Ublažavanje stakleničkih plinova (metan) i moguća monetizacija ugljika s INNIO rješenjima za odlaganje odlagališnog plina u energiju.

• Prihodi od proizvodnje električne energije, kada se stavljaju u javnu mrežu.

• Alternativno zbrinjavanje odlagališnog plina uz istovremeno njegovo korištenje kao izvora energije.

• Male težine generatori odlagališnog plina u spremnicima. Rješenja za proizvodnju električne energije iz deponijskog plina spremna za korištenje lako se premještaju i prilagođavaju promjenjivom kapacitetu projekta.

• Glatki rad unatoč niskoj ogrjevnoj vrijednosti i fluktuacijama u sastavu i tlaku plina.

• Standardna električna učinkovitost do 42% i do 90% u slučaju kombinirane topline i električne energije (kogeneracija odlagališnog plina/CHP).

• CL.AIR integrirano rješenje za kontrolu emisije u skladu je sa standardima specifičnim za zemlju.

 

UKAPLJENI PRIRODNI PLIN

Mi smo "sve na jednom mjestu pružatelj rješenja" za skalabilna i fleksibilna LNG-to-Power rješenja temeljena na plinskim motorima. Radimo s vama na dizajniranju prilagođenog koncepta proizvodnje energije koji zadovoljava vaše potrebe. Tipične decentralizirane elektrane kreću se od 10 MW do 50 MW, što odgovara Jenbacherovom portfelju proizvoda od 250 kW do 10,6 MW izlazne električne snage pojedinačne jedinice. Naša tvrtka surađuje s dobavljačima, distributerima i drugim liderima u lancu vrijednosti LNG-a kako bi isporučila učinkovita rješenja LNG-to-Power.

Vaš izazov

Osnaživanje Net Zero s fleksibilnom tehnologijom spremnom na budućnost. Danas je smanjenje ugljičnog otiska u proizvodnji električne energije nužno. Obnovljivi izvori energije bez CO2 za proizvodnju električne energije osnovnog opterećenja moraju se kombinirati s dispečabilnom snagom iz takvih izvora energije kao što su bioplin, biometan ili čisti plin. Buduća energetska ulaganja trebaju razmotriti strategiju s više goriva koja uključuje prirodni plin za danas, obnovljive plinove i vodikovu energetsku mješavinu za održivu budućnost.

Rad plinskih motora s ukapljenim prirodnim plinom (LNG) danas i prelazak na proizvodnju zelene vodikove energije bez CO2 sutra je izvediva opcija.

Trendovi u industriji

Virtualni plinovod LNG kao most do goriva bez CO2 poput vodika. Prirodni plin je najčišće fosilno gorivo dostupno na globalnoj razini i može se koristiti za postizanje brze energetske tranzicije i smanjenje ugljičnog otiska. Ukapljeni prirodni plin (LNG) – prirodni plin, pretvoren u tekući oblik hlađenjem do -260°F (-162°C) je bistra, bezbojna, netoksična tekućina. Zauzima 1/600 dio originalnog volumena plina, što ga čini ekonomičnim za siguran transport, trgovinu i skladištenje. Korištenje LNG-a otvara vam globalno tržište s konkurentnim mehanizmima za izgradnju cijena i mogućnošću odabira između različitih dobavljača. Proizvodnja i transport LNG-a provjeren je koncept. LNG infrastruktura može se koristiti za buduću proizvodnju vodikove energije bez ugljika. Virtualni cjevovod povezuje glavno skladište kamionom, manjim napojnim brodom, željeznicom ili decentraliziranim malim cjevovodom s elektranom ili industrijskim kompleksom.

 

PRIRODNI PLIN

Prirodni plin, poznat i kao plin iz plinovoda, održivo je rješenje za brzu energetsku tranziciju i smanjenje globalnog ugljičnog otiska. Rješenja za napajanje prirodnim plinom mogu biti važan dio ove tranzicije.

Elektrane na prirodni plin ispuštaju približno 40% manje CO2 od ugljena, 20% manje od nafte i oko 30% manje od dizela. Zbog toga je prirodni plin prikladna dispečerska protupostavka sve većem udjelu fluktuirajućih nedispečirnih obnovljivih izvora energije u globalnim energetskim mrežama. Prirodni plin možete odmah primijeniti da služi kao zamjena i most prema čišćoj energetskoj budućnosti. Prirodni plin emitira 202 g CO2/kWh umjesto više od 400 g CO2/kWh koliko se emitira iz lignita*.

Motori na prirodni plin ključna su komponenta postrojenja za proizvodnju električne energije posvećenih smanjenju ugljičnog otiska. Ovi su motori poznati po svojoj učinkovitosti, pouzdanosti i nižim emisijama u usporedbi s tradicionalnim motorima na fosilna goriva.

INNIO ima dugogodišnju dokazanu stručnost s više od 50% Jenbacher motora isporučenih globalno koji rade na prirodni plin. U nastavku saznajte više o našem širokom portfelju aplikacija koje rade na prirodni plin.

Prednosti elektrana na prirodni plin

• Do 90% ukupne učinkovitosti u kogeneracijskom načinu rada

• Smanjene emisije

• Niži operativni troškovi povezani s energijom

• Dostupnost goriva

• Pouzdanost

Proizvodnja električne energije iz obnovljivih izvora prirodnog plina

Osim prirodnog plina iz fosilnih izvora, prirodni plin može se dobiti iz obnovljivih izvora. Također se naziva biometan, obnovljivi prirodni plin (RNG) često dolazi iz poljoprivrednog otpada ili odlagališta, gdje se pretvara u izvor energije (bioplin). Bioplin se tada poboljšava na kvalitetu koja podsjeća na prirodni plin. Potpuno zamjenjiv s prirodnim plinom, može se unijeti u postojeću mrežu plinovoda. Prednost? RNG koristi otpad kako bi zadržao CO2 u atmosferi dok istovremeno pomaže u dekarbonizaciji plinske mreže.

Korištenje RNG-a u našim Jenbacher motorima samo je jedno od mnogih održivih energetskih rješenja tvrtke INNIO, s motorima koji mogu učinkovito raditi na različitim obnovljivim izvorima energije.

U nastavku otkrijte naš široki portfelj aplikacija za prirodni plin.

*Izvor: IPCC 2006

 

PLIN IZ OTPADNIH VODA

Možete upravljati uređajem za pročišćavanje otpadnih voda (WWTP), biti donositelj odluka u projektima ekološke infrastrukture ili biti dio poduzeća koje stvara velike količine otpadnih voda.

Kako radi

Plinski motori Jenbacher nude rješenje za sve veće troškove energije koje su operateri postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda (WWTP) morali platiti kako bi ispunili zahtjeve za dozvolom za ispuštanje. Naši plinski motori učinkovito i pouzdano pretvaraju otpadni plin u električnu energiju u postrojenjima koja koriste anaerobnu digestiju za obradu biokrutina. Proces pokriva do 80% potreba za električnom energijom postrojenja i čini nepotrebnim sagorijevanje fosilnih goriva za grijanje. Plin proizveden u anaerobnim digestorima iz komunalnih postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda općenito sadrži 55 do 65% metana i obično ima nisku ogrjevnu vrijednost od 500 do 600 BTU/SCF.

Impresivni potencijal i rezultati

U prosjeku, oko jedan megavat električne energije može se proizvesti iz biokrutina za svakih 25-30 MGD pročišćene otpadne vode. Nekoliko aktivnih instalacija koje pogoni otpadni plin pokazuju potencijal proizvodnje INNIO rješenja.

• U Tirolu, u Austriji, dva plinska motora Jenbacher, J208 i J312, pokreću i griju postrojenje koje osigurava 120% njegove potrebe za energijom, a višak energije šalje u lokalnu mrežu.

• Dva J316 motora daju 1,7 MW obnovljive energije za postrojenje u Portlandu, Oregon. Električna proizvodnja zadovoljava oko 40% potreba elektrane za električnom energijom.

• Kogeneracijsko postrojenje u Španjolskoj koristi tri plinska motora Jenbacher J620 za proizvodnju 8 MW snage – više od četiri puta više od standarda standardnog bioplinskog postrojenja.

• Još tri jedinice J620 omogućuju tvornici u Santiago Basinu, Čile, da proizvede do 60% svoje energije iz obnovljive električne energije.

Prednosti kogeneracije za postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda

• LEANOX kontrole s premosnicom turbo punjača pomažu osigurati ispravan omjer zraka i plina kako bi se smanjile emisije ispušnih plinova uz održavanje stabilnog rada motora.

• Električna učinkovitost do 43% smanjuje potrebu za kupnjom energije iz javne mreže.

• Potpuno razvijena funkcija nadzora, uključujući daljinski nadzor, stvara visoku razinu pouzdanosti.

• Intervali održavanja – 60.000 radnih sati za velike remonte i 30.000 za glave cilindra – smanjenje troškova održavanja.

• Besprijekorno miješanje dva goriva ujednačava fluktuacije proizvodnje plina dodavanjem prirodnog plina prema potrebi.

• Velika gustoća motora smanjuje zahtjeve za prostorom i troškove instalacije.

• Motor s niskim vibracijama ima zanemariv utjecaj na zgrade.